BİLGİ BANKASI

BİLGİ BANKASI

Burdasınız : Anasayfa | Bilgi Bankası
HER ŞEY BEYİNDE BİTİYOR
23-03-2016 15:20

HER ŞEY BEYİNDE BİTİYOR

ABD: Beynimizin hangi kısmıyla neyi öğreniyoruz? İnsanlar yeni bir dili nasıl öğrenir, nasıl okur ya da bir problemi nasıl çözer? Dil konusuna gelince yabancılar neden sesleri ana dili konuşanlar kadar kolay telaffuz edemez? Bunu araştırmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gittik ve uzmanlarla konuştuk. New York kentindeki Columbia Üniversitesi Öğretmenler Koleji 1887 yılında kuruldu ve eğitimde yenilikçi bir çizgisi var. Beyin dalgalarını inceleyen Doktor Froud ve meslektaşları biz insanların yeni bir dili konuşmayı, okumayı ya da problem çözmeyi nasıl öğrendiklerine yönelik soruları cevaplamaya çalışıyor. Bu çalışma hala teorik bir aşamada. Yetişkinlerde ya da çocuklarda beyinde meydana gelen bir hasarın ardından ortaya çıkan öğrenme bozuklularını nasıl tedavi edebileceğimiz konusunda henüz bize ışık tutamıyor. Kanada: Dikkat eksikliğiyle yaşamak Hepimiz bazen konsantre olmakta zorlanırız ancak dikkat eksikliği olan ya da hiper aktif kişiler için bu daha da zor. Nörobilimciler bu konuda yardım etmeye çalışıyor. Bunu nasıl yaptıklarını öğrenmek için Kanada’ya gittik. 10 yaşındaki Roseline ve 14 yaşındaki Gabriel’in dikkat eksikliği sorunu var. Bu nörolojik bozukluğu yaşayan çocuklar için okul ödevlerini yapmak ya da sınavlara hazırlanmak bir çile haline gelebilir. Öğretmenlerini dikkatle dinlemek, derste konsantre olmak, sandalyede oturmak bu çocuklar için oldukça zor. Bu çocuklarla evde de özel olarak ilgilenmek gerekiyor. Nöropsikolog Benoît Hammarrenger beynin kısımları ve bu kısımların öğrenme sürecine etkileri konusunda uzman. Öğretmenlerle sık sık bir araya gelerek, onlara öğrencilerin dikkatini artırmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Dünya genelinde çocukların yüzde yaklaşık 7’si dikkat eksikliği sorunu yaşıyor. Başka tedavi yöntemleri de var. Örneğin, CerebroGym adlı eğitici oyunla konsantrasyonun artırılması ve dürtüsel eğilimlerin üstesinden gelinmesi amaçlanıyor. Nörobilim ve eğitim Nörobilim ve eğitim arasında nasıl bir bağlantı var? Amerikan nörolog Judy Willis gibi uzmanlar bu bağlantının gayet açık olduğu görüşünde. Ancak gelişimsel nöropsikoloji profesörü Dorothy Bishop gibi uzmanlar ise buna karar vermek için çok erken olduğunu düşünüyor.

ARİF HOCA İLE LYS MATEMATİK VE GEOMETRİ
11-03-2016 01:23

ARİF HOCA İLE LYS MATEMATİK VE GEOMETRİ

Lys matematik ve geometride yüksek net için Arif Hoca sizleri bekliyor. Sizde kontenjan dolmadan yerinizi alın. En kolay çözüm teknikleri, en ince ayrıntıları,en kısa zamanda öğrenmeye ne dersiniz. Ankara'da  alabileceğiniz  en verimli özel ders BAŞARI İSTİYORSANIZ BAŞKA YERDE ARAMAYIN

YGS de 150 Ve 180 Barajı Nasıl Aşılır
10-03-2016 14:17

YGS de 150 Ve 180 Barajı Nasıl Aşılır

Sınav sonucunda 150 puanı aşanlar açıköğretim ve önlisans programları ile bazı lisans programlarını tercih edebilecekler. Bu adaylar üniversitelerin kendilerinin düzenlediği özel yetenek sınavlarına da katılabilecek. Bu barajı aşabilmek için 160 sorunun yer aldığı YGS’de her testte yüzde 12.5 başarı oranını yakalamanız gerekiyor. Her biri 40’ar sorudan oluşan 4 testten ortalama 5’er net olmak üzere toplam 20 net çıkarırsanız YGS’nin ilk barajı 150 puanı aşmış olursunuz. 180 PUAN BARAJINI AŞMAK İÇİN YGS’nin ikinci barajı ise 180 puan barajı. LYS’lere katılmak için 180 puan barajına ulaşmanız gerekiyor. Bu barajı aşmanız için 160 soruda yüzde 20 başarı oranını yakalamanız gerekir. Bunun için 4 testten ortalama 8’er net olmak üzere 32 net çıkarırsanız LYS’lere girmek için gereken yüzde 20 başarı oranını da tutturmuş olursunuz.

AKADEMİK PERSONEL HEZEYANI
07-03-2016 17:08

AKADEMİK PERSONEL HEZEYANI

Ülkemizde üniversite kadrosunda bulunan bazı akademik personelin yeterliliği tartışma konusudur. Ülkemizde maalesef akademik ünvan almış ve üniversite derslerine giren birçok kişinin bilgi düzeylerinin yetersizliği bilimsel gelişmemizde ki en önemli engellerden bir tanesidir. Adam kayırmacılık, kendi siyasi görüşüne yakın kişilerin hak etmediği halde üniversite kadrolarına alınması sonucu oluşan üniversite kadroları ezber eğitim vermelerinden öteye geçmemiştir. Devletimizin verdiği olanakları ilmi araştırmalar için bilgi üretmek için kullanması gereken profesörler,doçentler maalesef üzerlerine düşeni yapamamıştır . Bilgi ve araştırma yoksunu bu insanlar kendilerini ifade etmenin en kısa yolu olarak kaprislerini ön plana çıkartmışlardır. Bu kaprisler neticesinde öğrencilere uyguladıkları yanlışlar hislerine göre hareketleri haksızlıklara davetiye çıkarmıştır. Üniversitenin özerk yapısını kullanarak orada ki durumlarını saltanata dönüştüren bilgi yoksunu bir takım şımarık , asalak bu kadro ülkeye zarardan başka birşey vermemektedir.

ÖZEL DERSE FARKLI BİR BAKIŞ-2
04-03-2016 16:42

ÖZEL DERSE FARKLI BİR BAKIŞ-2

Sevgili öğrenciler Değerli veliler birinci yazımda da belrttiğim gibi özel dersin Türk eğitim sistemsizliğinde başvurulabilecek en iyi alternatif olarak gözüküyor.Tabi ki özel ders veren bir öğretmen olarak bunun olmaması gerektiğini düşünen birisiyim.Neden okullarımızda tam anlamıyla ve yeterli düzeyde öğretim verilmez, insanlar başka alternatiflere itilir.Aslında bu sorunun cevabı çok açık maalesef ülke insanı olarak geleceğimizi bugünlere değişiyoruz. İnanın bu eğitim düzeni değiştiğinde öğrencilerimize kaliteli eğitim ve öğretim verdiğimizde bu gibi alternatif arayışlar son bulacaktır. Şimdi diyeceksiniz ki ama hocam siz burada zarar göreceksiniz. Tüm kalbimle söylüyorum bizler de bu durumdan daha kazançlı hale geleceğiz. Herşey doğru yapıldığında bundan kimse zarar görmez.